Dbając o najwyższą jakość obsługi Klienta, Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię "ciasteczek" (cookies)
a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych innych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w "ciasteczkach".
Więcej informacji znajdziesz w sekcji: >> POLITYKA PRYWATNOŚCI <<
zamknij

Jak działa CBD, czyli czym jest system endokannabinoidowy (ECS The endocannabinoid system) 

Co powinieneś wiedzieć o systemie endokannabinoidowym ?

Jest to jeden z systemów, który cały czas nas mocno zaskakuje jeśli chodzi  jego wpływ na zdrowie i rolę w przebiegu chorób.

Co do zasady system endokannabinoidowy ma charakter sygnalizacyjny, który umożliwia komórkom naszego ciała komunikację. Ta komunikacja między poszczególnymi komórkami, tkankami, a nawet układami  jest niezbędna dla wszystkich organizmów wielokomórkowych. 

Im organizm jest bardziej złożony i rozwinięty, tym układ ten odgrywa większą rolę. Nie trudno zrozumieć, dlaczego w organizmie ludzkim, jest on jednym z najbardziej złożonych organizmów na Ziemi i dlaczego odgrywa tak ważną rolę!

Podstawowe zasady komunikacji lub sygnalizacji międzykomórkowej są podobne do innych komunikacji. Po pierwsze - musimy posiadać wiadomość, która ma być przesłana (określającą również rodzaj wysyłanej informacji) oraz adresata tej wiadomości (który musi rozumieć wysyłaną informację, czyli musi posiadać odpowiedni odbiornik w pojęciu ogólnym lub receptor w ujęciu chemicznym) 

W świecie komórek organizmu ludzkiego komunikacja zwykle sprowadza się do sygnałów chemicznych. Są to różnego rodzaju cząsteczki (między innymi kannabinoidy wchodzące w skład układu ECS) wytwarzane przez komórkę wysyłającą sygnał (in. k.przekaźnikową) uwalniane następnie do przestrzeni międzykomórkowej. Tam niczym wiadomość w butelce unoszą się do sąsiednich komórek lub pozostają w obiegu przez jakiś czas.

0kxeXnsdRgbeq85bLgac2rSUtz14wh6xqbE_cW1RSQmd1AQyteSEYWArdsXqxDDmj7MfomyMRAwev0zbRk6nsh3QDX7_0ly-qQEhhh3LVsNUG_gu7S5vddMaf6oYUPg-7P4ERh3m

Rysunek 1: Schematyczne przedstawienie sygnalizacji komórkowej

Nie wszystkie komórki mogą „słuchać” określonej informacji. Żeby tak się stało, komórka musi posiadać odpowiedni odbiornik (in. receptor) do wykrywania określonego sygnału (informacji).

Dopasowanie ligandów do receptorów jest możliwe dzięki unikalnej strukturze przestrzennej 3D. Jeśli obie te struktury tj. struktura liganda oraz receptora pasują do siebie w punkcie połączenia, podobnie jak klucz pasuje do dziurki od klucza, to następuje “otwarcie drzwi”. Cząsteczka liganda (informacyjna) wchodzi w kontakt z jej odpowiednim receptorem, zachodzi reakcja sygnalizacyjna (wymiana informacji), która docelowo wyzwala odpowiednie zmiany wewnątrz komórkowe (internalizację a następnie dekompozycję) 

Patrząc od strony funkcjonowania komórki, uruchamia się pewien przypisany do tej informacji proces i następuje kaskada reakcji. Niektóre ze zmian, jakie mogą nastąpić w komórce, to zmiana ekspresji genu (np. zwiększenie się produkcji jakiegoś białka) lub nawet indukcja nowego procesu, takiego jak podział komórek - zwiększenie ich ilości lub apoptoza - czyli “kontrolowane” obumarcie komórki.

Przedstawione tutaj podstawowe zasady komunikacji wewnątrz-komórkowej, pomagają pojąć układ endokannabinoidowy.

Jaka jest rola systemu endokannabinoidowego (ECS)?

Rola samego systemu endokannabinoidowego (in. ECS) jest bardzo złożona. Wynika to m.in z faktu, że wpływa on na większość układów naszego organizmu, a receptory kannabinoidowe obecne są  (na różnych poziomach) w większości typów komórek naszego ciała!

Wyjaśnienie zatem  jego funkcji nie jest łatwym zadaniem, ponieważ reguluje reakcje biochemiczne w większości z ok. 37 miliardów komórek, które budują nasze ciało. 

Wiele różnych badań wykazało, że system endokannabinoidowy działa jak mechanizm ostrzegania SOS, który aktywowany jest w chwili zaburzenia równowagi w naszym ciele.

Dochodzi do tego np. gdy doznajemy obrażeń fizycznych, lub gdy nasze ciało wchodzi w kontakt z drobnoustrojami, albo kiedy odczuwamy stres, czy też ból emocjonalny.

Zatem podsumowując - SEC działa jako ogólny mechanizm ochronny, który bierze swój początek na poziomie komórkowym, rozciągając się na tkanki, narządy i ciało, wpływając na ogólne nasze samopoczucie. Do aktywacji, pobudzenia systemu endokannabinoidowego dochodzi, gdy homeostaza (równowaga) komórek jest zaburzona. Działa on niczym pierwsza linia obrony, która “informuje” aktywuje wszystkie inne układy i mechanizmy niezbędne do jak najszybszego odzyskania równowagi.

Układ endokannabinoidowy i reakcja na stres (zaangażowanie w zmęczenie i wyczerpanie)

Rysunek 2: Przedstawienie mechanizmu homeostatycznego i roli kannabinoidów

Źródła: 

British Journal of Pharmacology (2007) 152, 1145–1146

https://www.khanacademy.org

ICANNA Institute